0
تبلیغات دیجیتال مارکتینگ مقاله

جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی به سبک ایرانی یک اشتباه تبلیغاتی یا یک فرصت؟

بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه که یک رسم آمریکایی است چند سالیست که در بین شیوه های بازاریابی ایرانی نفوذ کرده و توانسته چهره ای متفاوت از آنچه که واقعا در دنیا رایج است به مردم ایران نشان دهد.

دو، سه سالی میشود که فروشگاه های آنلاین ایرانی برای جذب مخاطب بیشتر و سر زبان افتادن اق3دام به برگزاری بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه همزمان با دیگر نقاط جهان در قالب نام های تبلیغاتی منحصر به خودشان میکنند.

وعده تخفیفات بینظیر و وسوسه برانگیز توجه مخاطبین را به این فروشگاه ها جلب میکند و طرفداران خرید ارزان تر با هدف خریدی بهینه منتظر فرارسیدن جمعه سیاه و خرید عالی میمانند. اما با گذشت چند سال از ورود این رسم به ایران هر ساله شکست بزرگتری نسبت به سال قبل را برای این روز متفاوت شاهد هستیم. به راستی دلیل شکست های مفتضحانه این فروشگاه های کوچک و بزرگ در چیست؟

عدم برخورداری از زیر ساخت مناسب برای برگزاری جمعه سیاه

 از حدود یکی دو ماه پیش برخی از فروشگاه‌های اینترنتی شروع به تبلیغات گسترده پیرامون روز جمعه‌ای داشتند که قرار بود بی‌سابقه‌ترین حراج سال در زمینه فروش اینترنتی در کشور باشد. این جمعه آمد و حراج‌های به‌تعبیر این سایت‌ها بی‌سابقه شروع شد و مشکلات عدیده‌ای در بدو این حراج آنلاین پیش آمد. اولین و بزرگترین مشکل در فضای آنلاین عدم توانایی وبسایت و سرور جهت میزبانی این هجم از بازدیدکنندگان و متقاضیان خرید بود.

به نوعی که فروشگاه های بزرگی همچون دیجی کالا و بامیلو در ثانیه های ابتدایی شروع جمعه سیاه به شکل غم انگیزی از ارائه خدمات به مشتریان بازماندند. تقریبا چیزی نزدیک به 99 درصد مشتریان نتوانستند عملیات خرید خود را به اتمام برسانند و فرآیند خرید بی نتیجه ماند. این نقص موجب بلاتکیفی و نارضایتی حجم عظیمی از متقاضیان شد به گونه ای که تقریبا کلیه متقاضیان از شرایط برگزاری این رویداد ناراضی بودند.

 

جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی ایرانی

عدم وجود تخفیف های واقعی در جمعه سیاه

 

جمعه سیاه یا بلک فرایدی در دنیا بر پایه تخفیفات واقعی بنا شده است. برندهای معتبر، فروشگاه های کوچک و بزرگ سعی میکنند کلیه محصولات خود را با قیمتی بسیار پایین تر از آنچه که همیشه ارائه میدهند عرضه کنند. این تفاوت قیمت واقعی که گاها 80 یا 70 درصد کمتر از قیمت اصلی هم میباشد توجه مردم را به این روز خاص زیاد کرده است. به نوعی که بخش عمده از افراد برنامه خرید خود را بر مبنای این روز تنظیم میکنند.

فروشگاه ها و برندهای ایرانی هم کمپین های تبلیغاتی و سروصدای خود را بر مبنای ارائه تخفیف های واقعی و عرضه محصولات با قیمت های باورنکردنی به پا کردند. اما در عمل نه تنها تخفیف مناسبی برای محصولات ارائه شده در نظر نگرفتند که حتی بخش عمده ای از محصولات را با قیمیت قلابی و بیشتر از قیمت اصلی آن به فروش رساندند که این امر به شدت موجب نارضایتی کاربران شد.

با این حال برخی از محصولات دارای مقداری تخفیف بودند و کمتر از قیمت واقعی عرضه شدند اما این تخفیفات بیشتر از 15 درصد نبود.

 

عدم نیاز بازار به جمعه سیاه در چنین زمانی از سال

جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی دقیقا در زمان فرارسیدن سال نو میلادی و تدارک مردم برای سال نو برگزار میشود. طی یک سنت دیرینه مردم از فردای روز شکرگزاری خرید سال نو را شروع میکنند و برگزاری جمعه سیاه در همین بازه زمانی فرصتی مناسب برای مردم است تا خریدهای احتمالی خود را انجام دهند.

برگزاری جمعه سیاه در ایران همزمان با کشورهای خارجی بدون توجه نیاز مخاطبین ایرانی به خرید خود اشتباهی بسیار بزرگ است. واقعا چرا باید برای روزهای ابتدایی آذر آماده خرید باشیم؟

هیچ نیاز اجبارگونه ای برای خرید در این تاریخ برای مشتریان ایرانی وجود ندارد. تنها عامل وجود فشار خرید تخفیف های بزرگ و جذاب میتواند باشد که متاسفانه اثری از این تخفیف ها در بین کمپین های تخفیف جمعه سیاه ایرانی دیده نشد. بهترین نامی که برای جمعه سیاه ایرانی میتوان گذاشت حقه سیاه است که با استفاده از تبلیغات ریز و درشت ماه ها بر زبان مخاطب نام برندها و فروشگاه های شرکت کننده جاری باشد.