0
طراحی وبسایت مقاله

۰۵ شهریور ۱۳۹۷ - طراحی وبسایت مقاله
ضرورت وجود وبسایت در دنیای تجارت امروز

در این مطلب میاموزیم:

  1. چرایی وجود یک وبسایت
  2. نقش وبسایت در دگرگونی تبلیغات و فروش
  3. کوچ کسب و کارهای خرد به دنیای تجارت الکترونیک

مقدمه

در سال های نه چندان دور ورود به حوزه دیجیتال و ایجاد فضای کسب و کار تنها یک انتخاب بود. در حدی که اغلب افراد فضای مجازی و دیجیتال را تنها مختص خدمات اینترنتی و کامپیوتری میدانستند.

اما امروز دیگر دنیای دیجیتالی شامل بخش مهمی از زندگی همه ما شده است. کمتر فردی را میشناسیم که بتواند این بخش از زندگی خود را حذف کند.

به همین علت گرایش شدید کسب و کارها به فضای دیجیتال را شاهد هستیم. کمتر کسب و کاری وجود دارد که نمونه اینترنتی آن وجود نداشته باشد. پیدایش وبسایت های متنوع، شبکه های اجتماعی بسیار و اپلیکیشن ها گواه همین اصل هستند.

شهرآرا یک آژانس  دیجیتال مارکتینگ است و به واسطه این مقاله میخواهیم ضرورت حضور کسب و کارها در دنیای دیجیتال را بررسی کنیم. هدف ما این است که ضمن شفاف‌تر کردن ضرورت  وجود وبسایت در دنیای تجارت امروز، مسیری را که برای توسعه‌ی آتی این بحث در شهرآرا مد نظر داریم، تشریح کنیم.

طراحی وبسایت

آشنایی با چرایی وجود یک وبسایت

اگر بخواهیم در زمینه‌ی ضرورت وجود هرچیزی صحبت کنیم، لازم است که چرایی و ارزش وجودی آن مبحث را بررسی کنیم. طبیعتاً حوزه‌ی دیجیتال و وبسایت هم از این قاعده، مستثنی نیست. بهترین روش در این مبحث اینست که با اهداف داشتن یک وبسایت آشنا شویم، جایگاه آن در دنیای بیزنس امروز را بررسی کنیم و بدانیم که مفهوم وجودی یک وبسایت دقیقا چه میتواند باشد.

انکارناپذیر نیست نسل امروز! نسلی وابسته به دنیایی سرشار از تکنولوژی، که تجربه لحظاتی عاری از آن کاملا سردرگم کننده و نامفهوم است. تصور کنید به اداره ای بروید و پرسنل بخواهند به صورت دستی پرونده شما را پیدا کنند! یا به فروشگاهی بروید و حسابدار بخواهد دستی محصولات شما را فاکتور کند! چقدر این عملیات به صرفه جویی زمانی شما آسیب خواهد زد؟ این تنها یک مثال کوچک از یک فرآیند کوچک روزمره بود.

اگر خواهان رشد و توسعه در دنیای امروز هستیم باید ناچارا باور کنیم که ورود به دنیای دیجیتال راز بقاست. امروزه همه کسب و کارها همچون زنجیری به هم متصل هستند و هرکدام تکمیل کننده کار دیگریست. زنجیره این اتصالات در دست اینترنت است و هر وبسایت یک طرف این زنجیر را در بردارد. این اتصالات بازاریابی عمیقی را پدید آورده است، اگر خواهان رقابت در بین مدعیان کسب و کار خود هستید باید گوشه ای از این زنجیره باشید.

نقش وبسایت در زنجیره ارتباطی کسب و کارها

وبسایت این روزها مهم ترین پایگاه مجازی یک کسب و کار به شمار می آید. در اکثر مواقع  اولین قدم برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک ایجاد یک وبسایت متناسب با خدمات است.  امروزه مناسب ترین راه جهت ورود به دنیای اینترنت داشتن یک وبسایت است. این ابزار کاربردی در دنیای تبلیغاتی راحت ترین و در عین حال ساده ترین روش برای معرفی کسب و کار در دنیای اینترنت است. خوشبختانه، وبسایت ها می‌توانند به راحتی  در تمامی شاخه های کسب و کار کاربرد داشته باشند. هیچ کسب و کاری از دنیای اینترنت جا نمانده است و شما هر موردی از کسب و کار را که تصور کنید میتوانید در اینترنت و در قالب یک وبسایت پیدا کنید.

به عقیده اغلب افراد یک سایت موفق می‌تواند ابزاری کارآمد قوی جهت برآورد نیاز در موارد زیر باشد:

درون سازمانی

  • مدیریت کسب و کار
  • مدیریت منابع انسانی 

برون سازمانی

  • معرفی هویت سازمانی
  • بازاریابی
  • معرفی محصولات و خدمات
  • ارتباط با مشتریان
  • آموزش و پشتیبانی خدمات و محصولات ارائه شده توسط یک سازمان/شرکت.

تجارت الکترونیک دریچه ای جدید به روی کسب و کارها باز کرده است. این روزها کسب و کارها با مفهوم نه چندان تازه اما عمیقی از ارتباط با مشتری مواجه شده اند. اکثر صاحبان کسب و کار، کماکان با استفاده از شیوه‌های سنتی، به دنبال تبلیغ و جذب مشتریان جدید و فروش محصولات یا خدمات خود هستند. اما در دنیایی که اکثر مشتریان بالقوه بیشترین زمان خود را در اینترنت سپری می‌کنند؛ شیوه سنتی بازاریابی و فروش، یک استراتژی مخاطره آمیز محسوب می‌شود.

بهره برداری از فضای وب به عنوان یک ابزار مهم در تجارت بسیار حایز اهمیت میباشد. حتی آن دسته از کسب و کارهایی که خود را در زمینه تجارت سنتی موفق می‌دانند باید به این مهم توجه ویژه ای داشنه باشند. اینترنت یکی از بسترهای مناسب کسب و کار است که روز به روز بر کاربران آن افزوده می‌شود و می‌تواند نقش مهمی در ایجاد روابط تجاری موفق ایفا نماید. از همین رو طراحی یک وبسایت مناسب، اولین گام در جذب مشتریان جدید ، نمایش هویت یک برند و تثبیت در تجارت مدرن در بازاریابی اینترنتی است.

چرا طراحی سایت

وبسایت ها در دنیای تبلیغات چه نقشی دارند؟

بزرگترین دگرگونی ای که پس از پیدایش World Wide Web در سال 1990 شاهد بودیم تبلیغات بود. تبلیغات از دیرباز بین کسب و کارها جایگاهی مهم و انکارناپذیر داشت. قبل از پیدایش اینترنت جهانی کسب و کارها به شیوه گسترده ای همچون تبلیغات رسانه ای و محیطی میپرداختند. اما به یکباره اینترنت توانست بخش مهمی از تبلیغات را به خود اختصاص دهد. به نوعی که هم اکنون بیش از 35% از هزینه های تبلیغاتی متعلق به فضای اینترنتی است.

وبسایت هسته تبلیغات اینترنتی یک کسب و کار است. خدمات در فضای اینترنت تبلیغ میشوند و مخاطب با آن آشنا میشود. در نهایت باید به پایگاهی برسد که همچون یک فروشگاه فیزیکی اما دایم اطلاعات و خدمات را به صورت وسیع ارائه دهد. وبسایت ها این روزها نقش مهمی را در تبلیغات اینترنتی و دنیای دیجیتال ایفا میکنند.

آیا وبسایت می‌تواند درآمد زایی به همراه داشته باشد ؟

اول از همه باید بپرسیم هدف از داشتن یک کسب و کار چیست؟ هدف از تبلیغات چیست؟

 قطعا کسب درآمد بزرگترین و اصلی ترین هدف میباشد. لذا کلیه ابزارهای پیشنهادی برای توسعه کسب و کارها اول از همه برای رسیدن به این هدف طراحی شده اند. وبسایت و اینترنت هم از این قضیه مستثنی نیستند. در دنیای کسب و کار اینترنتی هیچ گزینه ای همچون یک وبسایت نمیتواند پایگاه مناسبی برای افزایش فروش و کسب درآمد باشد.

یک وبسایت چطور میتواند بازار یک کسب و کار خرد را دگرگون کند؟

کسب و کارهای خرد! کسب و کارهایی که قبل از پیدایش اینترنت و بازار دیجیتال شامل هیچ توجهی نبودند. اما تجارت الکترونیک فضایی را فراهم ساخت که کوچک ترین و ساده ترین ایده ها بتوانند پرورش پیدا کنند. دیگر فرقی نداشت کجای دنیا باشید و یا چقدر سرمایه کنار گذاشته اید. تنها یک وبسایت کافیست که دیگر در جمع کسب و کارهای خرد نباشید و بتوانید خدمات خود را به دسته بزرگی از مخاطبین نمایش دهید.در واقع بزرگترین دستاورد یک وبسایت برای کسب و کارهای خرد ایجاد عدم محدودیت مکان و سرمایه است.