0
طراحی وبسایت مقاله

۲۴ شهریور ۱۳۹۷ - طراحی وبسایت مقاله
آیا میدانید برای کسب و کار شما کدام نوع وب سایت اینترنتی مناسب است؟

آنچه که در این مقاله میاموزیم:

 • چرا باید وبسایتی متناسب کسب و کار انتخاب کنیم؟
 • انواع وبسایت های اینترنتی و کاربرد آن ها

همانطور که در مقالات پیشین خواندید طراحی وبسایت شامل مراحل گسترده ای است. پس از آن که شناخت خوبی از هدف طراحی وب سایت به دست آوردید وقت آن است تا در مورد وظایف وب سایت خود تصمیم بگیرید. وب سایت ها وظایف متنوعی ایفا میکنند و هرکدام میتوانند هدف خاصی را به بهینه ترین شکل اجرا کنند. آنچه که مهم است مفید بودن حداکثری یک وبسایت میباشد. قطعا به عنوان مدیر یک کسب و کار تاکنون میدانید که وبسایتتان قرار است چه نقشی در کسب و کار شما ایفا کند؟

یک وبسایت میتواند در نقش یک یا چند کارمند در کسب و کاری همراه شما باشد. حال شما باید بدانید که دقیقا به چه کارمندانی با چه تخصصی نیازمندید و قرار است که کدام حوزه از کسب و کار شما توسط وب سایت پوشش داده شود. دسته کاربری وب سایت ها آنقدر گسترده است که میتوان آن ها را ازجهات متنوعی طبقه بندی کرد.

طبقه بندی وب سایت ها از جهت کارایی

 1. وب سایت های تجاری
 2.  وب سایت های شخصی
 3. وب سایت های انجمنی
 4. وب سایت های فروشگاهی
 5. وب سایت های سازمانی
 6. وب سایت های شبکه اجتماعی
 7. وب سایت های آموزشی
 8. وب سایت های خبری و سرگرمی
 9. وب سایت های فهرستی

منظور از وب سایتهای تجاری چیست؟

دیگر دوره ای نیست که برای معرفی خدمات خود تنها به کاتالوگ های چاپی قناعت کنید. هم اکنون با وجود دنیای دیجیتال روش های متنوعی جهت معرفی خدمات شما وجود دارد. وب سایت های تجاری وظیفه معرفی کسب و کار شما در قالب کاتالوگ های الکترونیک را دارند.  اینگونه وب سایت ها که ساده ترین حالت کاربری را دارند در نمایش گرافیکی زیبا و تاثیرگذار خود وظیفه معرفی دقیق خدمات شما را به عهده میگریند. در واقع اگر میخواهید چند بازاریاب استخدام کنید تا وظیفه پخش کاتالوگ و تراکت های شما را برعهده داشته باشند و وظیفه جذب مشتری را برعهده بگیرند، میتوانید با طراحی یک وبسایت تجاری علاوه بر کاهش هزینه های متناوب چاپ و بازاریابی حضوری ، خدمات خود را به گروهی گسترده از مخاطبان نشان دهید. وب سایت های تجاری محدودیت صفحه ای ندارند و میتوانید تا هر تعداد صفحه ، عکس و فیلم و ...را در آن ها بارگزاری کنید. اینگونه وبسایت ها برای کسب و کارهایی که قصد فروش اینترنتی ندارند و تنها هدفشان از داشتن وبسایت توسعه برندینگ است بسیار مناسب و تاثیر گذار  است.

وب سایت شهرآرا یک وبسایت تجاریست که تنها به ارائه کاتالوگی از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ شهرآرا میپردازد. شما با گشت زنی در این وبسایت میتوانید با حوزه خدمات این آژانس، نمونه کارها و اطلاعات لازم در زمینه دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید. شهرآرا در این وبسایت تنها قصد دارد که اهمیت و تاثیرات دیجیتال مارکتینگ بر کسب و کار شما را به نمایش بگذارد.

وبسایت تجاری شهرآرا

 

وب سایت تجاری مناسب کسب و کار شما

منظور از وب سایت شخصی چیست؟

آیا کسب و کار شما جزو آن دسته است که محبوبیت و مقبولیت مدیر یا کارمندان آن از خود برند مهم تر است؟ به عنوان مثال آیا شما یک وکیل، پزشک، محقق و یا هنرمند هستید که تمایل دارید اطلاعات کاری خود را با مخاطبین به صورت رسمی در یک فضای آنلاین به اشتراک بگذارید؟

 یک وب سایت شخصی از بهترین روشهایی است که از طریق آن مخاطبین شما میتوانند از فعالیت های شما آگاه گردند. در واقع یک وب سایت شخصی حکم رزومه آنلاین، دفتر خاطرات، صفحه نمونه فعالیت ها، گزارش خدمات فعلی و .... باشد. در  یک کلام اگر به دنبال پرسونال برندینگ در فضای آنلاین هستید داشتن یک وبسایت شخصی با نام خودتان بهترین گزینه است. پیشنهاد میکنیم اول گام خود را اصولی و قدرتمند بردارید.  

وب سایت رسمی محمدرضا شعبانعلی نمونه ای قوی است تا از اهمیت وبسایت های شخصی در پرسونال برندینگ آگاه شوید.

وب سایت شخصی محمدرضا شعبانعلی

وب سایت شخصی مناسب کسب و کار شما

منظور از وب سایت های انجمنی چیست؟

وب سایت های انجمنی کمک بسیاری به رشد و توسعه سئوی وبسایت میکند. این وب سایت ها وظیفه تولید محتوای مرتبط با موضوع دلخواه را بر دوش مخاطبین میگذارند. در واقع کافیست تا موضوعی خاص و جالب را در این وب سایت ها مطرح کنید تا بدین وسیله دیگر افراد شروع به ثبت نظر و گفتگو در این باره کنند. این وب سایت ها دارای ترافیک بالایی هستند و همواره مخاطبین بسیاری به صورت مستمر اطلاعات درج شده در آن را دنبال میکنند.

انجمن گفتگوی نی نی سایت، یک وبسایت انجمنی پرمخاطب است که با هدف اهمیت به دغدغه مادران جوان فعالیت میکند. این وبسایت توانسته با موفقیت ترافیکی قابل توجه از جامعه هدف به وجود بیاورد و به عنوان مرجعی جهت پاسخگویی مادران جوان شناخته شود. اگر صاحب یک مرکز خدماتی ویژه عموم جامعه هستید و متخصصین بسیاری جهت خدمت رسانی دارید، وبسایت های انجمنی بهترین گزینه برای این دست از کسب و کارهاست.

لنجمن مادران نی نی سایت

وب سایت انجمنی مناسب کسب و کار شما

منظور از  وب سایت های فروشگاهی آنلاین چیست؟

همه کسب و کارها نمیتوانند خدمات خود را در قالب فروشگاهی آنلاین به فروش برسانند. اما برخی از کسب و کارها میتوانند به راحتی محصولات خود را در قالب این فروشگاه ها در معرض نمایش عموم قرار دهند و با معرفی آن جامعه ای بزرگ از مشتریان به دست بیاورند.

 • تمایل دارید محصولات خود را به دسته ای بزرگ از مشتریان بفروشید؟
 • عملیات فروش فیزیکی برای شما مقدور نیست؟
 • فروشگاه متناسبی برای فروش حضوری ندارید؟
 • تمایل دارید گستره مشتریان خود را از بند محدودیت جغرافیایی رها کنید؟

 قطعا یک فروشگاه اینترنتی بهترین پاسخ برای خواسته های شماست. در حال حاضر فروشگاه های اینترنتی بسیار موفق و قدرتمندی در سطح کشور به فعالیت میپردازند. به عنوان مثال فروشگاه اینترنتی دیجی کالا به عنوان قدرتمند ترین فروشگاه اینترنتی کشور توانسته روزانه درآمد میلیاردی برای خود فراهم بیاورد. دیجی کالا اثبات کرده که داشتن یک فروشگاه آنلاین یعنی داشتن صدها وشاید هم هزاران مشتری جدید. پس اگر هدف شما افزایش فروش محصولاتتان است قطعا باید به داشتن یک فروشگاه اینترنتی هم فکر کنید .

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا

وب سایت فروشگاهی مناسب کسب و کار شما

چه موقع باید یک وبسایت تجاری و فروشگاهی را در کنار هم داشت؟

بسیاری از وبسایت های تجاری بخشی با عنوان فروش آنلاین هم دارند تا علاوه بر معرفی برند خود بتوانند محصولاتشان را نیز به فروش برسانند. اگر شما تولید کننده ، وارد کننده یک یا چند محصول هستید، باید قبل از هر اقدامی برای فروش به مخاطبتان اجازه شناخته شدن خود را بدهید. مشتری نیاز دارد شما را بشناسد، برندتان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و اعتماد لازم درباره شما را به دست بیاورد. پس از آن فرصت فروش محصول فراهم خواهد آمد.

لذا اگر در دسته کسب و کارهایی هستید که کالا یا خدمت خاصی را ارائه میدهید پیشنهاد میکنیم که در فکر یک وبسایت تجاری به منظور اطلاع رسانی و ارائه کاتالوگ شخصی باشید. برخورداری از یک وبسایت فروشگاهی بدون توجه به منظر معرفی برندتان میتواند به منزله صرف هزینه اضافه باشد.

منظور از پرتال سازمانی چیست؟

سایت های سازمانی یا پورتال ها یکی از مرسوم ترین شیوه های تبادل اطلاعات بین کارکنان، مشتریان و شرکای تجاری یک سازمان است. در واقع این وبسایت ها علاوه بر برقراری ارتباط بین مشتری و سازمان وظیفه اطلاع رسانی درون سازمانی را هم داراست.

اگر یک سازمان بزرگ دارید و واحدهای متنوعی در این سازمان مستقر هستند. بهتر است خدمات این واحدها را به وسیله یک پورتال به هم لینک کنید. یک پورتال سازمانی در ظاهر رو به مشتری همچون یک وبسایت تجاری عمل میکند اما در بخش ارتباط کارکنان شکلی متفاوت و پیچیده تر دارد.

هرکدام از کارمندان و حتی مشتریان میتوانند پنلی اختصاصی داشته باشند و تنها دسترسی ها و اطلاعات مرتبط با خود را مشاهده کند. فکر میکنم همه ما سابقه یکبار استفاده از پرتال های سازمانی همچون وب سایت دانشگاه، موسسات اداری دولتی و ... را داشته ایم. این دسته از وب سایت ها گزینه مناسبی برای آموزشگاه ها و شرکت های بزرگ است.

وب سایت تامین اجتماعی

وب سایت پرتال سازمانی مناسب کسب و کار شما

منظور از وب سایت های شبکه اجتماعی چیست؟

بله تب شبکه های اجتماعی بسیار داغ است. میدانستید که شبکه های اجتماعی هم در زمره وبسایت ها قرار دارند و یک گونه از وبسایت میباشند؟ حتی میدانستید که هر وقت تمایل داشته باشید میتوانید وب سایتی به صورت شبکه اجتماعی داشته باشید؟

فیسبوک، توئیتر، یوتیوب، آپارات، لینکدین، پینترست و ... وب سایت هایی با مضمون شبکه اجتماعی هستند که با رسالت اشتراک گذاری دیدگاه ها اما با روشی متفاوت فعالیت میکنند. این وبسایت ها که وظیفه تولید محتوا را برعهده مخاطب میگذارند فضایی را فراهم می آورند که افراد با به اشتراک گذاری دیدگاه، عکس، خاطرات و ... بتوانند طرفدارن و همراهانی را به دور خود جمع کنند.

طراحی شبکه اجتماعی مناسب افرادیست که تمایل داشته باشند یک کسب و کار از پایه آنلاین بنا کنند. شیوه کسب درآمد شبکه های اجتماعی پیاده سازی تبلیغات و حق اشتراک میباشد.

شبکه اجتماعی فیس بوک

وب سایت شبکه اجتماعی مناسب کسب و کار شما

منظور از وب سایت های آموزشی چیست؟

این روزها اغلب افراد برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود، آموزش های دلخواهشان و ... اینترنت را انتخاب میکنند. وبسایت های بسیاری هستند که صرفا به ارائه محتوای آموزشی میپردازند. وب سایت هایی همچون متمم نمونه های خوبی برای نمایش خدمات این وبسایت ها هستند.

همانطور که مشاهده میکنید اطلاعات در قالب آموزش، دروس و ... ارائه میشوند. برخی از این وبسایت ها بخش فروشگاهی هم جهت فروش برخی دروس و اطلاعات دارند. محصولات این فروشگاه ها همیشه به صورت فیزیکی نیستند و خیلی مواقع میتوانند به صورت فایل ارائه شوند.

فرقی ندارد که شغل شما چیست، آموزشگاه دارید؟ محقق هستید؟  و یا شاید علاقه مند به مطالعه در هر صورت میتوانید یک وبسایت آموزشی داشته باشید.

وب سایت آموزشی فرانش

منظور از وب سایت های خبری و سرگرمی چیست؟

 

برخی از وبسایت ها نقش رسانه ای دارند. مخاطب این وبسایت ها طرفداران یک موضوع خاص است. به عنوان مثال وبسایت ورزش 3 یک مرجع خبری و سرگرمی ویژه علاقه مندان ورزش است. این وبسایت ها وظیفه پوشش دهی اخبار، اطلاعات مهم روز و ... را بر عهده دارند. اگر تمایل دارید که یک رسانه آنلاین خبری و سرگرمی داشته باشید میتوانید این دسته از وبسایت ها را انتخاب کنید.

وبسایت ورزش 3

وب سایت سرگرمی مناسب کسب و کار شما

منظور از وب سایت های فهرست (دایرکتوری) چیست؟

شاید اسم این دسته از وبسایت ها عجیب به نظر برسد اما لازم است بدانید که شما روزانه با انواع وبسایت های دایرکتوری در ارتباطید. وبسایت دیوار را مشاهده کرده اید؟ شیپور  چطور؟ آیا از وبسایت هایی همچون ایوند یا تیوال بلیط خریده اید؟ وبسایت هایی که نام بردیم چه ویژگی مشترکی دارند؟

این وب سایت ها سعی می کنند تا هر چه بیشتر اطلاعات را در دسته بندی های مختلف در وب سایت خود ارایه و در اختیار کاربران قرار دهند. حال هر وبسایت یک مضمون مرتبط به خود دارد با این حال رسالت این وبسایت ها بسیار شبیه به هم است.

کسب و کارهایی همچون مشاورین املاک، کاریابی، شرکت های آگهی و ... میتوانند اطلاعات انبوه خود را در دسته بندی های متنوع به نمایش عموم در بیاورند.

وب سایت خرید بلیط آنلاین تیوال

کلام آخر:

گاهی تشخیص اینکه چه وبسایتی برای شما مناسب است تا اهداف تجاری یا غیر تجاری شما را تامین کند، نیازمند تحقیق و تحلیل عمیق تری است. این فرآیند نیاز به تحلیل کارشناسانه و تخصصی توسط آژانس های دیجیتال مارکتینگ دارد.

پیشنهاد میکنیم قبل از سفارش وب سایت حتما با مشاوران آژانس دیجیتال مارکتینگ شهرآرا صحبت کنید. تا بتوانید کسب و کار خود را در قالب اطلاعات مطرح شده تصور کنید.