0
مقاله اپلیکیشن

۲۲ مهر ۱۳۹۷ - مقاله اپلیکیشن
6 نقش کلیدی اپلیکیشن ها در رونق کسب و کارهای کوچک و بزرگ

آنچه که در این مقاله می آموزیم:

  • نقش اپلیکیشن ها در دنیای بازاریابی دیجیتال
  • چرا باید یک اپلیکیشن در کنار کسب و کار خود داشت؟

با پیدایش تلفن های دیجیتالی و هوشمند، مشتریان آنلاین، خرید از اپلیکیشن را به فروشگاه اینترنتی ترجیح میدهند. از دیدگاه این افراد دسترسی پذیری یک منبع آنلاین، مهم ترین عامل افزایش مصرف است. لذا اپلیکیشن ها به علت سهولت در استفاده بیش از هر عامل آنلاینی این روزها مورد توجه قرار گرفته اند. به همین سبب  کسب و کارهای آنلاین و حتی آفلاین حسابی ویژه بر روی اپلیکیشن ها باز کرده اند.

تحقیقات متعدد بر روی انتخاب کاربران به خوبی نشان می دهد که برنامه های تلفن همراه یا همان اپلیکیشن ها محبوب تر از وب سایت ها هستند. اپلیکیشن ها میتوانند خدماتی متفاوت و جالب تر به نسبت وب سایت برای مشتریان فراهم کنند. همچنین، احتمال اینکه یک اپلیکیشن به مدت طولانی بر روی صفحه موبایل فردی بماند بیشتر است با اینکه وب سایت ها بعد از مشاهده بسته میشوند و شاید کاملا از خاطر فرد برود که فلان اطلاعات را از کدام وب سایت مطالعه کرده است.

البته در این مقاله سعی نداریم مقایسه ای بین اپلیکیشن و وب سایت داشته باشیم. حتی نمیخواهیم بگوییم کدام یک از این دو بهتر است! زیرا متخصصین دیجیتال مارکتینگ به روشنی بر این موضوع اتفاق نظر دارند که هر کدام از ابزارهای بازاریابی دیجیتال در جایگاه خود و با توجه به نیاز مشتری میتوانند نقشی تاثیرگذار و فوق العاده ایفا کنند.

آنچه که در این مقاله برای ما اهمیت دارد نمایش جایگاه اپلیکیشن ها در دنیای دیجیتال مارکتینگ امروز است. در این مقاله سعی داریم در کنار یکدیگر از مزایای وجود اپلیکیشن ها و تاثیراتی که بر بازاریابی آنلاین گذاشته اند صحبت کنیم و بگوییم که چه موقع لازم است تا برای طراحی اپلیکیشن اختصاصی کسب و کار خود اقدام کنید.

چرا باید یک اپلیکیشن در کنار کسب و کار خود داشت؟

اپلیکیشن ‌ها نقشی اساسی و تاثیرگذار در کاهش هزینه‌های بازاریابی و همچنین افزایش بهره‌وری کسب و کارها دارند. شاید تصور کنید که اپلیکیشن ها تنها برای بانک ها و شرکت های مخابراتی بزرگ کاربرد دارند و خدمات خرد یا کوچکتر نیازی به اپلیکیشن ندارند. در این حال باید بگوییم که سخت در اشتباهید. امروزه اکثر شرکت ها، کسب و کارهای تازه تاسیس و یا کوچک، خدمات مبتنی بر تلفن همراه، خصوصا اپلیکیشن ها را انتخاب میکنند. این انتخاب دلایل متعددی از جمله عدم برخورداری از فضای مراجعه حضوری و یا رشد سریع در سطحی گسترده را دارد.

جای تعجب ندارد که برخی از خدمات و کسب و کارهایی که به صورت روزمره با آن ها در ارتباط هستید ، اپلیکیشن های اختصاصی خود را دارند. این کسب و کارها میتواند سالن آرایشگاهی باشد که همیشه به آن مراجعه میکنید و یا سوپرمارکت سرکوچه. قطعا هنگامی که صحبت پیشرفت و ارتقا بازاریابی یک کسب و کار در میان باشد آن دسته ای از کسب و کارهایی که اپلیکیشن‌های اختصاصی خود را دارند، حداقل یک قدم از دیگر رقبای فاقد اپلیکیشن اختصاصی جلوتر هستند.

از دیدگاه دیجیتال مارکتینگ، بهره مندی از یک اپلیکیشن در هر کسب و کاری میتواند سودمند و مفید باشد. لذا در این بخش به بیان شش مزیت مهم برخورداری از اپلیکیشن اختصاصی میپردازیم تا این اهمیت بیش از همیشه برای شما ملموس گردد.

تاثیر اپلیکیشن در دیجیتال مارکتینگ

1.با اپلیکیشن همیشه جلوی چشمان مشتریان باشید

آمار نشان میدهد که هر ایرانی به صورت میانگین، دو ساعت از زمان خود را صرف کار با گوشی تلفن همراهش میکند. البته در نگاهی واقع بینانه اغلب کاربران در این مدت، از تعدادی اپلیکیشن محدود که عمدتا شبکه های اجتماعی و پیام رسان هستند استفاده میکنند.  اما اگر از زاویه ای دیگر به رفتار آن ها بنگرید کاربران در طول روز ده‌ها بار قفل گوشی خود را می گشایند و صفحه اول حاوی  اپلیکیشن‌های متعدد گوشی خود را بالا و پایین می‌کنند! بنابراین حتی اگر مورد نیاز روزمره کاربران نباشید اما شانس دیده شدن مداوم توسط کاربران را از دست نداده اید. روزانه چندین بار دیده شدن توسط کاربران هدف موقعیتی خاص و منحصر به فرد است که کمتر روش تبلیغاتی میتواند آن را محیا سازد. حتی اگر اپلیکیشن شما در همان لحظه مورد استفاده کاربر قرار نگیرد و یا حتی فراموش کرده باشد که چرا اپلیکیشن را نصب کرده، مشاهده متعدد آیکون برند شما یک تصویر ذهنی از حضور فعال شما در ذهن او ایجاد می‌کند. در ادامه هرگاه نیاز به خدمات مشابه شما در او به وجود بیاید اولین انتخاب قطعا شما خواهید بود.

2. با اپلیکیشن یک کانال بازاریابی مستقیم با کاربران خود بسازید

امکانات متناسب یک اپلیکیشن ارتباط مستقیم شما با مخاطبینتان را به مقدار قابل توجهی افزایش میدهد. اپلیکیشن ها دارای دایره کاربری متعددی هستند. به عنوان مثال میتوانند ارائه دهنده خدماتی متنوع به کاربران همچون قیمت، رزرو، پیام رسانی، اخبار، اطلاعات عمومی، خرید و فروش کالاو ... باشند. مهم ترین مزیتی که یک اپلیکیشن در بازاریابی و افزایش فروش دارد این است که، مهم ترین اطلاعات، پیشنهادات ویژه و ... توسط یک ناتیفیکیشن ساده به کل کاربران اطلاع رسانی خواهد شد.

 

3- با اپلیکیشن ارزش گذاری مشتریان و مخاطبینتان را آغاز کنید

اپلیکیشن ها امکانات بسیاری دارند. تمامی این امکانات به گونه ای طراحی شده اند که کسب و کار بتواند ارتباطی صمیمانه و نزدیک با مخاطبین خود داشته باشد. هرچقدر یک کسب و کار خود را به مشتریانش نزدیک تر کند و بیشتر به آن ها توجه کند، مشتری بیشتر احساس ارزشمند بودن میکند. هرچقدر این حس در یک مشتری قوی تر باشد وفاداری اش نسبت به برند بیشتر میشود. با اپلیکیشن میتوانید آمار متناسبی با فعالیت کاربران و مخاطبین خود به دست آورید و خدمات و جوایز متعددی اهدا کنید .

4- با اپلیکیشن  برند کسب و کار خود را مطرح کنید

اپلیکیشن ابزاری قدرتمند جهت برندسازی در دیجیتال مارکتینگ است. این نرم افزار کوچک موبایلی دارای یکی از بالاترین ضرایب تاثیرگذاری در ذهنیت مخاطب میباشد. برند شما هر روز توسط کاربران دیده و تکرار میشود. تداوم استفاده از اپلیکیشن موجب استفاده از دیگر محصولات و خدمات برند شما خواهد شد. این امر که در مارکتینگ "تکرار موثر" نام دارد سبب برندسازی قوی کسب و کار شما خواهد شد.

5-  اپلیکیشن دسترسی به خدمات شما را افزایش خواهد داد

فرقی ندارد که ارائه دهنده چه خدماتی باشید. کسب و کار شما هرچه که باشد ، مهم این است که مخاطبین بتوانند در سریع ترین زمان ممکن و بسیار راحت با شما ارتباط برقرار کنند و اطلاعات و خدمات مورد نیازشان را دریافت کنند. حقیقتا چه چیزی به غیر از یک اپلیکیشن دارای چنین توانایی است؟

ساده، سریع ، راحت و در دسترس!

6- با اپلیکیشن تمایز خود از رقبا را نشان دهید.

دنیا سرشار از اپلیکیشن های متنوع است و افراد بیش از هر زمان دیگری به استفاده از اپلیکیشن گرایش دارند. کمتر کسی را میتوانید پیدا کنید که روزانه با اپلیکیشن سروکار نداشته باشد. با این حال این نیاز هنوز برای کسب و کارهای کوچک به خوبی شناخته نشده است. و این یعنی یک موقعیت عالی!

بله شما میتوانید با داشتن یک اپلیکیشن اختصاصی کسب و کارتان، خیلی سریع از بین رقبایتان قد بلند کنید و خود را نشان دهید. در جاده رقابت از رقبایتان راحت سبقت بگیرید و به عنوان کسب و کاری که خدماتی متمایز ارائه میدهد شناخته شوید.  تصور کنید هنگامی که به‌عنوان نخستین شرکت در بین رقبا اپلیکیشن خود را راه اندازی کنید، مشتریان هم از آینده نگری شما شگفت زده خواهند شد و همین مسئله بهترین تبلیغ برای برندسازی کسب و کار شما محسوب می‌ گردد.

 

حال که با مزایای اپلیکیشن ها در دنیای کسب و کارها و دیجیتال مارکیتنگ آشنا شدید باید بپذیریم که اپلیکیشن‌ها در آینده ای نه چندان دور به یکی از لازمه‌های پیشرفت در کسب و کار مبدل خواهند شد. لذا خیلی بهتر است که شما پیشگام حوزه کسب و کار خود باشید و برای مخاطبینتان نوآوری و سهولت را به ارمغان بیاورید. توجه کنید که هرچقدر دیرتر دست به کار شوید این اقدام توسط یکی از رقبای شما انجام خواهد شد و تمام مزیت های بالا به او اختصاص خواهد یافت.