0
مقاله

۱۰ آذر ۱۳۹۷ - مقاله
5 مزیت ویژه اپلیکیشن  اختصاصی رستورانی

هنوز زمان زیادی از رونمایی اپلیکیشن های رستورانی نگذشته است. با این حال شاهد رشد چشمگیر اپلیکیشن اختصاصی رستوران ها هستیم. هم اکنون، اکثر رستوران های معروف دنیا اپلیکیشن اختصاصی خود را دارا هستند. در کشور ما هم تعداد رستوران هایی که اپلیکیشن اختصاصی خود را دارند کم نیستند. این اپلیکیشن ها توانسته اند با جذب مشتریان آنلاین بازاری ثانویه برای رستوران ها ایجاد کنند و در فاصله زمانی کوتاه مدت تبدیل به یک گزینه انتخابی مناسب جهت افزایش بازار فروش رستوران ها گردند.

صاحبین رستوران ها هم اکنون توجه بسیاری به برخورداری از اپلیکیشن های اختصاصی دارند. دلایل این امر بسیار ساده و بدیهیست:

  1. عدم تمایل حضور این رستوران ها در کنار هر رستورانی
  2. استقلال برندهای معروف
  3. عدم تمایل به ارائه پورسانت به اپلیکیشن گروهی
  4. توجه به برندسازی
  5. توجه به امر وفادارسازی مشتریان
  6. کاهش بار فعالیت های مرتبط با سفارش های بیرونبر

بر اساس آمار به دست آمده اکثر رستوران های معروف فعال دراپلیکیشن های گروهی پس از یکسال تمایل به تمدید قرارداد خود ندارند و ترجیح میدهند که تجربه فروش آنلاین را با اپلیکیشن اختصاصی خود تجربه کنند.

اپلیکیشن اختصاصی رستوران ها تنها یک روش ثبت سفارش نیستند. بلکه ابزاری قدرتمند در جهت برندسازی رستوران، ایجاد ارتباطات مستقیم با مشتریان و نمایش لایف استایل رستوران است. در حال حاضر آمار نشان میدهد که هیچ رستورانی با ایجاد اپلیکیشن اختصاصی خود ضرر نداشته است و این پروژه در همه حالات به نفع رستوران تمام شده است.

چرایی برخورداری از یک اپلیکیشن اختصاصی رستورانی

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و افزایش وابستگی انسان ها به تلفن همراه دیگر هر کسب و کاری در فکر راهیست که به تلفن همراه مشتریان خود راه یابد. طبیعی است، تلفن همراه در دسترس ترین و قابل استفاده ترین ابزار هر شخص در طول روز میباشد. لذا هیچ رسانه ای گویاتر و اثربخش تر از تلفن همراه نمیتواند باشد. اپلیکیشن های موجود در تلفن همراه شخصی حکم نماینده هر کسب و کار را دارند. حال که مشتریان میتوانند یک شعبه از کسب و کار شما را در تلفن شخصی خود داشته باشند، چرا یک اپلیکیشن اختصاصی ویژه کسب و کارتان نداشته باشید؟

به همین سبب داشتن یک اپلیکیشن اختصاصی رستورانی برای رستوران های بزرگ و نامی مهم و غیرقابل انکار میباشد.با این حال کم نیستند تعداد افرادی که ارزش و اهمیت این ابزار مهم را رد میکنند، لذا در مقاله پیش رو به بررسی مزایای اپلیکیشن اختصاصی رستوران ها خواهیم پرداخت تا صاحبین رستوران ها دریابند که چگونه میتوانند با هزینه ای اندک یک شعبه فعال، مدرن و همه گیر داشته باشند.

1-اپلیکیشن اختصاصی رستورانی تجربه ای سریع و آسان برای مشتریست

اپلیکیشن اختصاصی رستورانی منجر به ارائه خدمات سریع به مشتریان میگردد. مشتری در حالت سنتی تماس با رستوران و درخواست سفارشش بیرونبر معمولا با مشکلات مرتبط با اتلاف زمان روبرو میشود. احتمال دارد که پشت خط بماند یا به دلیل عدم برخورداری از منوی رستوران از سفارش گیرنده تلفنی بخواهد تا منو را روخوانی کند.

عملیات ثبت سفارش در این حالت با توجه به تجربه های پیشین سخت و وقت گیر است. بارها شده که پاسخگوی تلفن، به علت سرو صدای شدید رستوران نتوانسته به خوبی سفارشات را دریافت کند و یا اشتباهاتی در ثبت سفارش رخ داده است.

اما با وجود اپلیکیشن اختصاصی این اتلاف وقت ها به حداقل خواهد رسید. مشتریان به منوی عکس دار رستوران دسترسی دارند و میتوانند بدون دخالت هیچ عامل مزاحمی سفارشات خود را ثبت کنند. همچنین تعداد اشتباهات ناشی از ثبت اشتباه سفارش به حداقل خواهد رسید. در این حالت مشتری با کسب تجربه شیرین ثبت سفارشی آسان و سریع برای دفعات بعد هم رستوران شما را انتخاب خواهد کرد.

۲- اپلیکیشن اختصاصی رستورانی منجر به افزایش مخاطبان هدف با کاربران آنلاین خواهد شد

در تحقیقات اخیری که انجام شده است، اثبات شده که اغلب افراد در بازه سنی 25 الی 35 سال ترجیح میدهند که غذای خود را به شیوه آنلاین سفارش دهند. حال تصور کنید! یک مشتری، در انتخاب شما و یکی از رقبایتان مردد است. در این حالت رستورانی که گزینه سفارش آنلاین را داراست یک مزیت رقابتی به نسبت رستوران فاقد اپلیکیشن دارد. پیچیده نیست، قطعا مشتری شیوه سفارش آسان و سریع را ترجیح میدهد. لذا چه بهتر که شما آن رستوران سریع و راحت باشید!

تعداد مشتریان 25 الی 35 ساله، بخش مهمی از مشتریان یک رستوران میتوانند باشند. لذا توجه به سلایق این دسته از مشتریان میتواند کمک شایانی به جذب آنان داشته باشد. بازار رقابت بین رستوران ها داغ است. جوانان ترجیح میدهند رستورانی را انتخاب کنند که برای آنان مزیت هایی به همراه داشته باشد. لذا توجه به، مدرنیته و تکنولوژی میتواند نگاه جوانان به رستوران شما را ویژه سازد. در این حالت شما میتوانید مخاطبین جدیدی را به شیوه آنلاین جذب کنید.

۳- با اپلیکیشن اختصاصی رستورانی نقاط قوت خود را به مشتریانتان ارائه دهید

یک اپلیکیشن میتواند تمام جنبه های مهم و نقاط قوت رستوران شما را برای مشتری قابل روئت و ملموس کند.  اطلاعاتی که یک اپلیکیشن میتواند در لحظه به مشتری ارائه دهد، میتواند به راحتی تبدیل به نقاط قوت رستوران شود. اطلاعاتی مثل:

ساعات سرویس دهی، منوی رستوران، جزئیات هرغذا، قیمت، عکس غذاها، موقعیت جغرافیایی رستوران، ارائه خودکار قیمت پیک، تخفیفی که فقط در اپلیکیشن وجود دارد و ... 

اگر چه این اطلاعات ساده و کاملا بدیهی هستند. اما توجه کنید که یک رستوران فاقد اپلیکیشن از ارائه همین اطلاعات ساده هم عاجر است و تنها راه دستیابی مشتری به اطلاعات تماس تلفنی است. حالا اگر شماره رستوران را داشته باشد! در این صورت است که میگوییم همین اطلاعات ساده و کوچک میتوانند مزیت رقابتی شما در بین دیگر رستوران ها باشد و از شما رستورانی برنده بسازد.

طراحی زیبای اپلیکیشن هم خود میتواند عاملی جهت افزایش ثبت سفارش و حتی افزایش مشتریان حضوری گردد. اپلیکیشن نماینده رستوران شما در دستان مردم است. هرچقدر این اپلیکیشن کاملتر، زیباتر و حرفه ای تر باشد رستوران شما هم همینگونه نمود پیدا خواهد کرد. لذا اپلیکیشن به راحتی میتواند در نظر افراد برای انتخاب شما تاثیر بگذارد.

۴- با اپلیکیشن اختصاصی رستورانی راحت تر میتوانید مشتریانتان را حفظ کنید

صاحبین رستوران به خوبی میدانند که جذب مشتری خود یک مساله است و حفظ مشتریان قدیمی مساله ای بزرگتر. یک رستوران باید سعی کند که همیشه برای مشتریان خود تازگی روزهای اول را داشته باشد تا از دیدگاه مشتری تکراری و یکنواخت نشود.

اپلیکیشن در این زمینه میتواند کمک شایان توجهی برای حفظ مشتریان قدیمی داشته باشد. با کمک برنامه های وفاداری، تخفیف ها و پاداش ها، برنامه های رستوران و خدمات رزرو می توان به راحتی مشتراین قدیمی و همیشگی خود را حفظ کرد. شاید بگویید که هم اکنون از کوپن و کارت تخفیف استفاده میکنید. باید بگوییم که کوپن ها و کرت های تخفیف کاغذی عموما زود فراموش میشوند اما تخفیف های اپلیکیشنی چون الزام به حضور در رستوران ندارد و در مدت زمان کوتاهتری میتواند توسط مشتری استفاده شود تاثیرگذار تر از حالت سنتی آن است.

۵- با اپلیکیشن اختصاصی رستورانی شعبه ای جدید از رستوران خود را افتتاح کنید

بسیاری از صاحبین رستوران ها، اپلیکیشن اختصاصی رستوران را یک کمک سفارش گیرنده میپندارند. در صورتی که این دیدگاه اشتباه است. اپلیکیشن اختصاصی رستورانی پتانسیل تبدیل شدن به یک شعبه آنلاین را دارد. در واقع رستوران میتواند همچون یک شعبه روی اپلیکیشن خود حساب کند و انتظار کسب درآمد در همین اندازه را داشته باشد.

بسیارند افرادی که نه اهل ثبت سفارش تلفنی هستند و نه فرصت مراجعت به رستوران را دارند. این دسته از  افراد سفارش به صورت آنلاین را گزینه اول خود قلمداد میکنند. در حالات سنتی جایی برای حضور این افراد تعبیه نشده است و با برخورداری از اپلیکیشن رستورانی میتوان حجم عظیمی از این مشتریان را پوشش داد.

سخن پایانی

مدت زمان زیادی از پیدایش اپلیکیشن های رستورانی نگذشته است. با این حال توانسته به خوبی جای خود را در بین رستوران ها و علاقه مندان رجوع به رستوران ها باز کند. این جهش فرهنگی نشان دهنده رشد صنعت غذا و رستوران داریست. استفاده رستوران ها از این امکانات جدید نشان دهنده همگامی با دانش، تکنولوژی و به روز بودن است. استفاده از اپلیکیشن اختصاصی رستورانی همچون معامله ای سودمند برای رستوران و هم مشتریان است.